Pedalboard – budowa i kolejność efektów

Gitara, kable i wzmacniacz to nie wszystko. Pomiędzy gitarą a wzmacniaczem możemy mieć wpięte najróżniejsze efekty. Wiele z nich warto wpiąć nie „pod” gitarą, a w pętle efektów. Jednak nie wszystko naraz. Najpierw zajmijmy się tym, na co warto zwracać uwagę przy samych efektach.

True bypass jest, uproszczając, systemem pozwalającym na całkowite ominięcie efektu przez sygnał przechodzący do niego z innych efektów lub bezpośrednio z gitary do innego efektu lub bezpośrednio do wzmacniacza. Czemu to tak ważne? Otóż nie zawsze będziemy mieć wszystkie efekty gitarowe włączone. Dobrym przykładem jest wah wah. Używamy go w określonych sytuacjach i nie chcemy, by wyłączony wpływał na dźwięk gitary. Dzięki zastosowaniu true bypass’u efekt nie będzie modyfikował w żaden sposób sygnału, który przez niego przechodzi. Jeśli już mamy efekt bez true bypass’u, nie ma problemu z jego dorobieniem u fachowca. Muszę jednak nadmienić, że po takim zabiegu najprawdopodobniej stracimy gwarancję, jeśli jeszcze nie wygasła.

Producenci efektów stosują różną polaryzację w swoich efektach. Nie będziemy wchodzić w szczegóły, ponieważ nie o to tutaj chodzi. Wyróżniamy dwa rodzaje polaryzacji: plus w środku i minus w środku. Jeśli na efekcie mamy narysowany plus w środku, musimy podłączyć go do zasilacza z plusem w środku. Jeśli minus w środku, to analogicznie do minusa w środku. Warto o tym pamiętać, żeby czegoś nie „usmażyć”. To rozróżnienie stosuje się jedynie w przypadku używania zewnętrznych zasilaczy. Nie trzeba się tym przejmować, gdy używamy baterii lub akumulatorów (najczęściej 9V).

Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie pod linkiem http://gitarzysci.pl/pedalboard-budowa-kolejnosc-efektow-efekty-faq-t45852.html na forum Gitarzysci.pl, gdzie można znaleźć wiele porad na podobne tematy, a także mnóstwo ciekawych dyskusji oraz na http://gitara.org/efekty-gitarowe/jak-zbudowac-pedalboard-poradnik/